Türk Sinemasında Cinsiyetçilik


             Neşeli Günler (1978) filminde Mehtap, iki kardeşi -kardeş olduklarını bilmeden- aynı anda idare ediyor. Kızcağızın tek istediği sevgililerinin okuyup büyük adam olması ve neticesinde kendisini lüks gazinolara götürmesi. Tek kaşar hareketi de ağzını yaya yaya sakız çiğnemesi.. Ahmet kızın 6. sevgilisi, Mehmet ise 7. Daha büyük bir orospuluk olabilir mi? Tokadı da hak ediyor kız, yiyor ağzının ortasına. Ki Türk filmlerinde kadına tokat; öpücük gibi, çiçek çikolata gibi bir şey. Romantizmin bir parçası.
Filmde Mehtap'ı yerden yere vuruyorlar resmen. İki kardeşi aynı anda idare eden orospu! Ocağına ateşler düşsün!------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Öte yandan diğer çok sevdiğimiz bir film Ah Nerede'de (1975) erkek karakterimiz Ferit, aynı anda 5 kızı idare ediyor. Ve ikisinin kardeş olduğunu bile bile. ''Çapkınım hovardayım, 24 ayardayım, her gece bir bardayım, haydi haydi ..'' tadında ortalarda dolanıyor. Filmin sonunda Ferit'in kendisi dahil 5 kızla birlikte olduğunu öğrenen Alev Ferit'in yaptığı bu ''çocukluğu'' affediyor. Ferit'in aynı anda götürdüğü diğer kızlar ise oh ne güzel oldu, mutlu son, iyi ki de bizi bırakıp onunla evlendin, aferin diyorlar.


Her zamanki gibi olan, diğer kızlardan daha kısa ve daha çirkin olmak tek suçu olan gariban platonik aşığa oluyor. Çünkü Türkiye'de yeterince uzun boylu ve yeterince güzel bir kız değilseniz, ya 60 yaşında bir amcayla evleneceksiniz, ya da ömür boyu platonik aşkların peşinde kedilerle yaşlanacaksınız. 
Erkekler mi? Erkeğin güzeli çirkini olmaz. İsterse o iğrenç göğsü ve sırtı merinos battaniye gibi olsun, isterse dişleri hardal sarısı, yer yer çürüklerle dolu ve tek kaş olsun. Boyu 150 olsa da sorun değil. O erkek ve Adriana Lima'yla evlenme hakkına sahip. 


Yorumlar

  1. Saptamaların çok güzel olmuş çocuk halimizle kafamıza "doğru"luğu kodlanan şeyler işte bu yüzden bence ben evde kaldım Türk Filmlerinde her gördüğüme inanmaktan :D Buarada seni mimledim!! Bir müsait vaktin olur da yanıtlayabilirsen sevinirim olmazsa da yoğun meslek anlarım yani en yeni en yakın arkadaşım :D

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Alkışlayan eller dert görmesin

Bu blogdaki popüler yayınlar

İrem Çağıl

Eli yüzü düzgün öğretmen kız takip altında